یکشنبه, 12 آذر 1396 ساعت 13:13

اختلال کم توجهی-پیش فعالی (ADHD) در زنان و دختران

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)
اختلال کم توجهی-پیش فعالی (ADHD) در زنان و دختران اختلال کم توجهی-پیش فعالی (ADHD) در زنان و دختران

در ادامه میخوانیم: ADHD چیست و تأثیر آن در زنان و دختران چگونه است؟

چه کسی به ADHD مبتلا میشود؟

چه کسی به ADHD مبتلا میشود؟
چه کسی به ADHD مبتلا میشود؟

ADHD در دوران کودکی رشد میکند و میتواند برای هر کسی اتفاق بیفتد، اما ژن نقش مهمی را در ابتلا به آن ایفا میکند. برآورد شده است که بین 5 تا 11 درصد از کودکان ADHD دارند، و بسیاری از آنها دختران هستند. ADHD در بعضی از بچه ها توسعه میابد، اما بیش از سه چهارم افراد مبتلا به ADHD در دوران کودکی، همچنان در بزرگسالی آنان نیز ادامه میابد.

 

آمار اشتباه 

آمار اشتباه
آمار اشتباه

آمار در پسران مبتلا به ADHD حداقل دو بار بیشتر از دختران تشخیص داده میشوند، اما لزوماً این بدان معنی نیست که پسران بیشتر به آن مبتلا میشوند. برخی از کارشناسان میگویند که آمار در دختران کمتر است بدلیل اینکه علائم آنها سخت تر تشخیص داده میشود.

 

ADHD در کودکی و بزرگسالی

ADHD در کودکی و بزرگسالی
ADHD در کودکی و بزرگسالی

تحقیقات ADHD زیادی همانطور که در مردان وجود دارد بر روی زنان وجود ندارد. به عنوان نتیجه، کمتر در مورد چگونگی تاثیر آن شناخته شده است. ADHD همیشه در دوران کودکی شروع میشود، اما بسیاری از خانم ها متوجه آن نمیشوند تا زمانی که بزرگسال میشوند، اگر در نهایت متوجه آن شوند.  

 

ADHD میتواند در زنان متفاوت باشد

ADHD میتواند در زنان متفاوت باشد
ADHD میتواند در زنان متفاوت باشد

سه نوع اصلی ADHD وجود دارد: کم توجهی، پیش فعالی، و نوع سوم که ترکیبی از کم توجهی و پیش فعالی بیش از حد است. نوع بی توجهی در دختران بیشتر است. این همیشه توجه معلمان و والدین را به خود جلب نمیکند.

 

ADHD چگونه نمایش داده میشود؟

 ADHD چگونه نمایش داده میشود؟
ADHD چگونه نمایش داده میشود؟

نشانه های معمول ADHD در نوع کم توجهی آن عبارت است از فقدان تمرکز و مشکل گوش دادن و توجه، حواس پرتی راحت، فراموش کردن و گم کردن چیزها، عدم پیگیری نشانه ها، اشتباهاتی که ناخوشایند به نظر میرسند.

 

تأثیر ADHD

تأثیر ADHD
تأثیر ADHD

همانند پسران، دختران مبتلا به ADHD نیز اغلب در مدرسه مشکل دارند. اما کمتر مشکلی ایجاد میکنند که از مدرسه اخراج شوند. دختران مبتلا به ADHD تمایل دارند به عنوان رویاپرداز  دیده شوند. برای آنها هم سخت است که اجتماعی باشند.

برای زنان بالغ، ADHD میتواند دشوار باشد تا در معرض کار قرار گیرد و فشارهای زندگی روزمره را کنترل کند. زنان مبتلا به ADHD ممکن است برای مدیریت امور مالی شخصی، وظایف کامل خانواده و مراقبت از کودکان مشکلف داشته باشند.

 

تلفیقی احساسی

تلفیقی احساسی
تلفیقی احساسی

دختران مبتلا به ADHD بیشتر از پسران خودشان را سرزنش میکنند در صورتی که مشکلی در انجام کارها وجود دارد. داشتن ADHD همچنین خواندن نشانه های اجتماعی را سخت میکند که میتواند باعث احساس نا امنی در دختران شود. این میتواند در توانایی آنها در ایجاد دوستی تداخل ایجاد کند. این امر میتواند آنها را در معرض افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن قرار دهد. 

 

ADHD را نادیده نگیرید

ADHD را نادیده نگیرید
ADHD را نادیده نگیرید

تشخیص اولین مرحله برای درمان درست است. داروها و درمان رفتاری میتوانند به شما در مدیریت ADHD کمک کند. اگر نشانه های این مشکل را میبینید، با پزشک صحبت کنید. معلمان ارزیابی ADHD را برای دختران تقریبا همانطور که برای پسران انجام میدهند توصیه نمیکنند. اگر معلم دختر شما را به پزشک معرفی کرد، آن را جدی بگیرید. اگر کودک شما دارای ADHD باشد، قصد رفتن به آنجا را نخواهد داشت.

 

دارو و هورمون ها 

دارو و هورمون ها
دارو و هورمون ها

علائم میتواند در طول زمان تغییر کند، اما همچنین هورمون ها نیز میتوانند آنها را تغییر دهند. شما ممکن است تغییرات هورمونی پیدا کنید، در طی دوره قاعدگی، در حالی که باردار هستید و یا وقتی که در معرض یائسگی قرار میگیرید، این نشان میدهد که دارو ها چه مقدار تأثیر دارند. اگر متوجه تفاوت شدید، با پزشک خود صحبت کنید. او باید بتواند داروهای شما را به صورت مورد نیاز تنظیم کند.

 

زندگی با ADHD 

زندگی با ADHD
زندگی با ADHD

داشتن ADHD میتواند یک چالش باشد، اما زندگی با ADHD همان چیزی است که کودکان و بزرگسالان به طور یکسان میتوانند یاد بگیرند که به آن عمل کنند. گرچه هیچ درمانی برای آن وجود ندارد، افرادی که مراقبت های مناسب را دریافت میکنند، میتوانند از توانایی بالاتری برخوردار باشند و از یک زندگی شاد و پربار لذت ببرند.

 

خواندن 70 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
       

مقالات طبقه بندی شده بهداشت و سلامت