دوشنبه, 29 آبان 1396 ساعت 14:48

از مغز تا استخوان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
از مغز تا استخوان از مغز تا استخوان

در ادامه میخوانیم: ممکن است که قادر به رشد سلول های جدید مغزی باشیم. اگر یافته های جدید در مطالعات حیوانی برای انسان درست باشد، و اگر دانشمندان راهی برای سرعت بخشیدن به این فرایند پیدا کنند، میتوان از مغز استخوان انسان، برای تعمیر آسیب ها و بیماری های مغز استفاده کرد.

ایجاد سلول های مغزی

ایجاد سلول های مغزی
ایجاد سلول های مغزی

گزارش های شگفت انگیز از دو تیم تحقیقاتی مختلف در ایالات متحده نشان میدهد که، سلول های مغز استخوان که به سمت مغز حرکت میکنند و پس از آزاد شدن به جریان خون منتقل میشوند، قادر به ایجاد سلول های مغزی هستند. یافته های حاصل از سری آزمایشات بر روی موش ها است، و هنوز هم باید برای انسان اثبات شود. اما با وجود این که برنامه های کاربردی سال ها باقی میماند، مطالعات زمینه جدیدی برای تحقیقات پزشکی فراهم میکند.

 

پروفسور Helen M.balu

پروفسور Helen M.balu
پروفسور Helen M.balu

پروفسور Helen M.balu رهبر یکی از تیم های تحقیقاتی در دانشگاه استنفورد که بخش فارماکولوژی مولکولی را تشکیل میدهد و مدیر فناوری ژن درمانی نیز هست میگوید: در ابتدا به کارشناسان گفته شده بود که به طور کلی مغز قادر به تجدید پذیری خود نیست، اما دیگر محققان اخیرا دریافتند که سلول های مغز میتوانند خود را تجدید کنند. این امر فوق العاده شگفت انگیز است که اکنون ما میبینیم سلول های مغز میتوانند خود را تجدید کنند. این امر قابل توجه است و در ابتدا ما آن را باور نکردیم. و برای اطمینان ما باید یافته های خود را سه دفعه بررسی کنیم.

 

دکتر Éva Mezey

دکتر Éva Mezey
دکتر Éva Mezey

دکتر Éva Mezey  دارای مدرک MD و PhD، نویسنده اصلی تحقیقات دوم، سرپرست یک مرکز تحقیقاتی در موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی در دانشگاه استنفورد میگوید: مزیت این مطالعات بیشتر از آن چیزی است که در گذشته اطلاع داشتیم، مغز استخوان به راحتی قابل دسترس است و همه ی افراد مغز استخوان دارند. بنابراین اگر ما بتوانیم بفهمیم که چگونه این سلول ها توسط بدن تغییر میکنند، ممکن است بتوانیم آن را تکرار کنیم یا این روند را تسریع کنیم. سپس میتوانیم از مغز استخوان برای تعمیر یا جایگزینی سلول های مغزی که مرده اند استفاده کنیم.

 

تبدیل سلول های مغزی در موش ها

تبدیل سلول های مغزی در موش ها
تبدیل سلول های مغزی در موش ها

هنگامی که دکتر Éva Mezey  آزمایشات خود را آغاز کرد، در ابتدا برنامه ای برای جستجوی سلول های جدید در مغز نبود. او مغز استخوان را از یک موسسه ژنتیکی مهندسی که سلولهای فلورسنت را برای ردیابی آسان، وارد میکرد و آن را به موش هایی که از طریق تشعشع تخریب شده بودند، تزریق میکردند. دانشجوی تحصیلات تکمیلی Timothy R. Brazelton به دنبال سلول های فلورسنت در بافت عضلانی بود. در عوض، او بعد از شش ماه با استفاده از میکروسکوپ پیشرفته، قادر به رویت رنگ سبز درخشان، تبدیل سلول های مغزی در مغز موش ها شد. موفقیت تلاش های او را منجر به نوشتن مقاله، و در نهایت در مجله علمی معتبر منتشر شد.

تیم Mezey در یک رویکرد مختلف، مغز استخوان موش های نر بزرگسال را به بچه موش های ماده که فاقد مغز استخوان از خود بودند وارد کردند. هنگامی که متوجه شدند سلول های مردانه به بخشی از مغز موش ماده تبدیل شدند، یافتند که سلول های جدید باید از مغز استخوان پیوند داده شوند.

 

مهندسی ژنتیک سلول های مغز

مهندسی ژنتیک سلول های مغز
مهندسی ژنتیک سلول های مغز

 Blau میگوید: اگر ما بتوانیم سازوکار آن را درک کنیم، میتوانیم این فرایند را بهبود ببخشیم و آن را قوی تر کنیم و از آن برای بهبود آسیب مغزی استفاده کنیم، اگر بتوان سلولهای مغز را به صورت ژنتیکی مهندسی کرد، نتنها میتوان آنها را به مغز منتقل کرد ، بلکه میتوان آنها را به تولید مواد مورد نیاز برای درمان بیماری ها نیز منتقل کرد. ما در مورد این ایده بسیار هیجان زده هستیم.

هر دوی آنها هشدار میدهند که احتمالاً ممکن است چندین سال طول بکشد تا این یافته ها منجر به ایجاد درمان های جدید شود.Mezey  میگوید: این بسیار دلگرم کننده است و من نمیخواهم امیدی بدهم و باید کارهای زیادی انجام داد، پیش از این تنها میتوانستیم از این به عنوان یک درمان استفاده کنیم، اما چند سال بعد جراحی صورت خواهد گرفت و ما به آن امیدوار خواهیم بود.

 

خواندن 90 دفعه
محتوای بیشتر در این بخش: « دلایل آسیب دیدگی زانو
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
       

مقالات طبقه بندی شده بهداشت و سلامت